Blog Archives

Καλή πρακτική από το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: ΦΕΡΝΩ ΤΑ ΚΑΤΩ-ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας ΦΕΡΝΩ ΤΑ ΚΑΤΩ-ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Γυμνάσιο Κοίμησης, 2019-2020 ΦΕΡΝΩ ΤΑ ΚΑΤΩ-ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Καλή πρακτική από το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: Όλοι οι καλοί(!) και οι κακοί(!) χωρούν πάνω στη Γη;

Πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας Όλοι οι καλοί(!) και οι κακοί(!) χωρούν πάνω στη Γη;  Γυμνάσιο Νιγρίτας, 2019-2020 Όλοι οι καλοί(!) και οι κακοί(!) χωρούν πάνω στη Γη;

Αποχαιρετισμός…..

Αξιότιμες  κυρίες Διευθύντριες και Αξιότιμοι κύριοι Διευθυντές  Αγαπητές συναδέλφισσες και αγαπητοί  συνάδελφοι Συνεργαζόμενοι φορείς   31 Αυγούστου 2020 – ημέρα της συνταξιοδότησής μου,  κλείνει ένας σημαντικός κύκλος της ζωής μου,  ως Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων της  Δ/θμιας  Εκπ/σης  Σερρών.

Καλή πρακτική από το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ΕΓΩ-ΕΣΥ-ΕΜΕΙΣ / me-you-us

Πρόγραμμα  Αγωγής Υγείας  ΕΓΩ-ΕΣΥ-ΕΜΕΙΣ  / me-you-us Μουσικό Σχολείο Σερρών, 2019-2020 Me-You-Us

Παράταση διαγωνισμού: «ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ – ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΡΩΝ»

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι παρατείνουμε την ημερομηνία κατάθεσης συμμετοχών του Διαγωνισμού με τίτλο: «ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ – ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΟΡΩΝ» που διοργανώνει η «ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Α.Ε.» Η νέα ημερομηνία κατάθεσης συμμετοχών είναι 12 Ιουνίου 2020.

Αποστολή εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο : «Εκπαιδευτικά παιχνίδια για την κλιματική αλλαγή

Σας αποστέλλουμε μια συλλογή εκπαιδευτικών παιχνιδιών (serious games) για την κλιματική αλλαγή  που δημιούργησε το ΚΠΕ Ελευθ. Κορδελιού  και το οποίο αποτελεί μια χρήσιμη δραστηριότητα  για  τους μαθητές που εφαρμόζουν σχετικό πρόγραμμα.  Το εκπαιδευτικό υλικό με τίτλο : «Εκπαιδευτικά παιχνίδια για την κλιματική αλλαγή»  θα το βρείτε αναρτημένο με την μορφή e-book στην ιστοσελίδα του ΚΠΕ Κορδελιού :

Πρόγραμμα εκπαιδευτικών παρεμβάσεων για το σχολικό εκφοβισμό στα σχολεία της Δ.Ε ΣΕΡΡΩΝ

Το πρόγραμμα  εκπαιδευτικών παρεμβάσεων  για το σχολικό εκφοβισμό  στο πλαίσιο της ημέρα κατά της Βίας.

Κατάσταση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών στο 2ήμερο Βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με τίτλο: «Εκπαιδευτικός και σχολείο: όνειρα και προκλήσεις»

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕΡΡΩΝ ΓΡ. ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΗ: ΣΟΦΙΑ ΕΥΘΥΜΙΑΔΟΥ   Κατάσταση συμμετεχόντων εκπαιδευτικών στο   2ήμερο   Βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας  με τίτλο: «Εκπαιδευτικός και σχολείο: όνειρα και προκλήσεις» Ημερομηνία Διεξαγωγής : 03 και 04 Μαρτίου  2020   από 12.30 μ.μ. έως  15.30 μ.μ Χώρος διεξαγωγής σεμιναρίου : Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ» ΕΜΨΥΧΩΤΡΙΑ: ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΦΑΝΗ, ψυχοπαιδαγωγός

Υλοποίηση εκπαιδευτικών παρεμβάσεων Αγωγής Υγείας στα σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, για το Σχολικό Εκφοβισμό

Σχετ. : το με αρ. πρωτ. Φ1/25274/ΓΔ4/20-02-2020, έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας. Σας ενημερώνουμε ότι το Γρ.  Σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, προτίθεται να πραγματοποιήσει σειρά εκπαιδευτικών παρεμβάσεων για το  σχολικό εκφοβισμό, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ», στο πλαίσιο  της Πανελλήνιας ημέρας κατά της βίας στο σχολείο, στους μαθητές /τριες  των  σχολείων της Δ.Ε Σερρών.

Πρόσκληση εκπαιδευτικών στο 2ήμερο Βιωματικό Εργαστήριο ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ με τίτλο : «Εκπαιδευτικός και σχολείο: όνειρα και προκλήσεις»

Σας ενημερώνουμε ότι  η Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών  δια της Υπευθύνου  Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Ε Σερρών θα πραγματοποιήσει σε συνεργασία με   το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε Σερρών «ΟΑΣΙΣ»,  2ήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας  με  τίτλο:  «Εκπαιδευτικός και σχολείο: όνειρα και προκλήσεις» Το 2ήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς :