Πρόσκληση συμμετοχής στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο «Τα βότανα στη ζωή μας» του Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

Σας ενημερώνουμε ότι το Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας (Κ.Π.Ε.Μ.) συντονίζει το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο (Ε.Θ.Δ.) με τίτλο «Τα βότανα στη ζωή μας» με σκοπό  την απόκτηση γνώσεων για τις θεραπευτικές και καλλυντικές χρήσεις των βοτάνων,όπως και την απόκτηση πρακτικής εμπειρίας μέσα από τη δημιουργία σχολικού βοτανόκηπου, ο οποίος ενισχύει την υιοθέτηση υγιεινών διατροφικών συνηθειών κλπ.

Θεματικές ενότητες  του Δικτύου για μελέτη από τις ομάδες περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  είναι:

Η φαρμακευτική και καλλυντική χρήση των βοτάνων

Βότανα και διατροφή

Βότανα και απασχόληση

Βότανα και παγκόσμιος  πολιτισμός

Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται στο σύνδεσμο του Ε.Θ.Δ.Μ http://mvotana.weebly.com/.

Όσοι εκπαιδευτικοί προτίθεται να εφαρμόσουν σχετικό πρόγραμμα ΠΕ μπορούν να ενταχθούν και στο παραπάνω εθνικό θεματικό Δίκτυο του ΚΠΕ Μακρινίτσας με τη δέσμευση ότι στο τέλος του σχολικού έτους θα παραδώσει την έκθεση πεπραγμένων  εκτός από το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΕ Σερρών και στο ΚΠΕ Μακρυνίτσας

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΝΤΑΞΗ στο ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ με τίτλο «ΤA BOTANA ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ»