Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα κατά της ενδοσχολικής βίας με θέμα: Σέβομαι τη Διαφορετικότητα-Γίνομαι Ενεργός Πολίτης

Σας διαβιβάζουμε το με αρ. πρωτ.151944/Γ7/17-10-2013 έγγραφο του Y.ΠΑΙ.Θ που αφορά το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα κατά της ενδοσχολικής βίας με θέμα «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα-Γίνομαι Ενεργός Πολίτης» που διοργανώνεται από το Βρετανικό Συμβούλιο και το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Ελλήνων Ολυμπιονικών και της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας της Ελλάδας.

Τα βασικά συστατικά στοιχεία του προγράμματός είναι:

1.  Ιστοσελίδα δικτύωσης και ανταλλαγής ιδεών

2.  Βιωματικά εργαστήρια σε σχολεία από ειδικούς

3.  Διαγωνισμός «Λέμε όχι στο σχολικό εκφοβισμό»/ ?Say no to bullying?

Διάρκεια διαγωνισμού : 8 Οκτωβρίου ? 8 Δεκεμβρίου 2013

Απευθύνεται σε μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας.

Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν ένα βίντεο ή μια παρουσίαση Powerpoint δουλεύοντας σε ομάδες 2 ? 5 ατόμων.   Το σχολείο της ομάδας που θα νικήσει, θα κερδίσει ένα πλήρη τεχνολογικό εξοπλισμό τάξης για την ανάπτυξη των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών, ο οποίος θα διατεθεί ως δωρεά από συνεργάτες του προγράμματος.

Παρακαλούμε να ενημερωθούν  όλοι οι εκπαιδευτικοί κα οι μαθητές  του σχολείου σας.

Δείτε το αναλυτικό έγγραφο του διαγωνισμού