Youth Online Safety: «Σερφάρω, δεv ρισκάρω»

Youth Online Safety: «Σερφάρω, δεv ρισκάρω»

Το ζήτημα της ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο βρέθηκε στο επίκεντρο της εκδήλωσης που διοργάνωσε «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και η Microsoft Ελλάς.

Για δεύτερη συνεχή χρονιά, ενώσαμε τις δυνάμεις μας με τη Microsoft Ελλάς, διοργανώνοντας την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου συνάντηση με θέμα «Youth Online Safety: Σερφάρω, δεν ρισκάρω» και με βασικό άξονα τo ζήτημα της ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο.

Τη συζήτηση συντόνισαν οι δημοσιογράφοι Ηλίας Παπαχαραλάμπους και Ανδρονίκη Κολοβού.

Πρωταγωνιστές της εκδήλωσης ήταν μαθητές Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με στόχο αφενός να ενημερωθούν για τις παγίδες που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο και αφετέρου για να καταθέσουν τις δικές τους εμπειρίες και προβληματισμούς επί του θέματος. Συγκεκριμένα συμμετείχαν παιδιά από το ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ, το 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, το ΛΥΚΕΙΟ ΚΩΦΩΝ ΚΑΙ ΒΑΡΗΚΟΩΝ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ, το ΛΥΚΕΙΟ SAINT LAWRENCE, το 4o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΑΦΝΗΣ, τα ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΥΓΟΥΛΕΑ ?ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ και το 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ.

Παράλληλα, μαθητές από το Γυμνάσιο ? Λύκειο Καμπάνη, Κιλκίς, το ΕΠΑΛ Ελευθερίου Βενιζέλου Χανίων και το Γενικό Λύκειο Λάρισας, αξιοποιώντας την τεχνολογία της Microsoft, είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ζωντανά την εκδήλωση, αλλά και να παρέμβουν, εκφράζοντας τις ενστάσεις και τα σχόλιά τους.

Τη συζήτηση παρακολούθησαν μέσω live streaming και άλλα σχολεία από όλη την Ελλάδα καθώς και συνεργάτες μας από το εξωτερικό, όπου είχαν τη δυνατότητα να στέλνουν τις παρατηρήσεις και ερωτήσεις τους.

Ενδεικτικά αναφέρουμε κάποιους από όσους παρακολούθησαν:

•  Safernet.ro
  •  Γυμνάσιο Νέου Σκοπού
  •  4ο Δημοτικό Πρέβεζας
  •  Γυμνάσιο Λευκώνα
  •  11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης
  •  5ο Δημοτικό Θήβας
  •  Γυμνάσιο Λειβαδιάς Σερρών
  •  Λύκειο Κωφών
  •  Γυμνάσιο Νέας Βύσσσας
  •  1ο ΕΠΑΛ Λουτρακίου
  •  Ομάδα Αγωγής Υγείας 6ου Γυμνασίου Ξάνθης
  •  Γυμνάσιο Ροδολίβους Σερρών
  •  Λύκειο Σιδηρακάστρου
  •  Πανελλήνιος Σύλλογος ΕΚΠΑ
  •  Πανελλήνιος Σύλλογος Εκπαιδευτικής Αγωγής Υγείας
  •  Γυμνάσιο Νέας Ζίχνης
  •  6ο δημοτικό Αλίμου
  •  Αγωγή Υγείας Δευτεροβάθμιας Σερρών
  •  Αγωγή Υγείας Δευτεροβάθμιας Κέρκυρας

Αξίζει να αναφερθεί ότι η συμμετοχή των παιδιών από το Σχολείο Κωφών και Βαρήκοων Αγίας Παρασκευής αποτέλεσε το έναυσμα για την ανάπτυξη νέων εργαλείων τεχνολογίας από «Το Χαμόγελο του Παιδιού», ώστε να μπορούν παιδιά με προβλήματα ακοής να επικοινωνούν άμεσα και εύκολα με την Εθνική Γραμμή SOS 1056, να μοιράζονται τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους και να βρίσκουν λύσεις σε όσα τα απασχολούν.

Η συζήτηση μεταδόθηκε ζωντανά από το 1ο μαθητικό ραδιόφωνο, European School Radio μέσω της σελίδας http://blogs.sch.gr/esrblog, ενώ από την Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου στη διεύθυνση www.microsoftlive.gr/youthonlinesafety θα μπορείτε να παρακολουθήσετε μέσω διαδικτύου το video της εκδήλωσης.