Ευρωπαϊκό Έτος για την Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών 2012 – 2η έκδοση της πρωτοβουλίας generations@school

Σας διαβιβάζουμε το με αρ. πρωτ. 39937/Γ7/22-03-2013 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. σχετικά με την πραγματοποίηση εκδηλώσεων  διαγενεακής αλληλεγγύης (π.χ. παιχνίδια, συζητήσεις, καλλιτεχνικές δραστηριότητες όπως ζωγραφική, μουσική, θέατρο και χειροτεχνία) των μαθητών με τη συμμετοχή ατόμων τρίτης ηλικίας.

Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο πλαίσιο  της 29ης Απριλίου, Ευρωπαϊκής Ημέρας της Αλληλεγγύης μεταξύ των Γενεών  και  του Ευρωπαϊκού Έτους για την Ενεργό Γήρανση και την Αλληλεγγύη μεταξύ των Γενεών 2012.

Το υλικό που θα συλλεχθεί από κάθε εκδήλωση θα πρέπει να αποσταλεί στην ηλεκτρονική διεύθυνση generationatschool@paueducation.com μέχρι τις 30 Ιουνίου 2013 προκειμένου η σχολική μονάδα να συμμετάσχει στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό «generations@school» για την επιλογή της καλύτερης πρωτοβουλίας από κάθε χώρα.

Για τις ακριβείς οδηγίες συμμετοχής στο διαγωνισμό τα σχολεία μπορούν να συμβουλευτούν στην ιστοσελίδα http://www.historypin.com/gats/el καθώς και στα τηλέφωνα 2105271444

Όλα τα συμμετέχοντα σχολεία θα λάβουν πιστοποιητικό με την υπογραφή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.    Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική.

Παρακαλούμε να ενημερωθούν ενυπόγραφα όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας και ιδιαίτερα οι ομάδες Σχολικών δραστηριοτήτων / Πολιτιστικών Θεμάτων

Συν. 2η ΕΚΔΟΣΗ generations@school