ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ, ΣΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΣ Δ.Ε ΣΕΡΡΩΝ

Σας γνωρίζουμε ότι η Διεύθυνση  Δ/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων  σε συνεργασία με το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Π/θμιας Εκπ/σης Σερρών και το Τμήμα Ενημέρωσης του  Ο.Α.Σ.Π, στο πλαίσιο των δράσεων της Αγωγής Υγείας προτίθεται να πραγματοποιήσει ενημέρωση για τα «Μέτρα Προστασίας σε περίπτωση Σεισμού και τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες».

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ : Δρ Κούρου Ασημίνα, Γεωλόγος, Προϊστ. Τμήματος Εκπαίδευσης – Ενημέρωσης Ο.Α.Σ.Π.

Το σεμινάριο  θα  πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020  ( 9.30 -11.30)  και καλούνται να  συμμετέχουν  από τη  Δ.Ε  υποχρεωτικά ο Διευθυντής  και ένας εκπαιδευτικός από κάθε Σχολική Μονάδα.

Χώρος Διεξαγωγής του σεμιναρίου: ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.)

Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών

(Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων)

Σεμινάριο

«Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων»

Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020

Χώρος διεξαγωγής Σεμιναρίου : ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕΡΡΩΝ

9.30-9.45 Προσέλευση – Χαιρετισμοί
9:45– 11:00Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες(Σύνταξη Σχεδίων Έκτακτης Ανάγκης – Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας) Δρ Κούρου Ασημίνα, Γεωλόγος, Προϊστ. Τμήματος Εκπαίδευσης – Ενημέρωσης Ο.Α.Σ.Π.
11:00 –11.30Ερωτήσεις – Συζήτηση
11:45 – 12:15Διοργάνωση Άσκησης Ετοιμότητας στο 1ο & 7ο  Δημοτικό Σχολείο  Σερρών
12:30 – 13:00Διοργάνωση Άσκησης Ετοιμότητας στο  2ο  ΓΕΛ Σερρών