Δελτίο Τύπου: 1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης με τίτλο: «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης»

1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός  Ποίησης με τίτλο: «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης»

Τελετή Βράβευσης του Διαγωνισμού

Την Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2019, στις 12.00μμ, στο  χώρο του Μουσείου Αμφίπολης- στην ιστορική αυτή περιοχή,   ολοκληρώθηκε με επιτυχία   ο 1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός  Ποίησης  που  διοργάνωσε το Γραφ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιαςΕκπ/σης Σερρών και ο Όμιλος Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ.

Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο Αντιδήμαρχος Αμφίπολης Μαριανός Δημήτριος, ο Διευθυντής της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Καβάλας  κ. Βαγενάς Απόστολος, η Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης  Σερρών  κα Σαμαρτίζου Μαρία , η  Πρόεδρος του Ομίλου Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ κ. Εμμανουηλίδου Αικατερίνη και εκ μέρους της επιτροπής αξιολόγησης η κ. Καραθανάση Μαρία.

Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε Σερρών, κα Σοφία Ευθυμιάδου  τόνισε το μεγάλο αριθμό συμμετοχών από όλη την Ελλάδα  και αναφέρθηκε στους στόχους του διαγωνισμού που ήταν:

– Να γνωρίσουν οι μαθητές μας μέσα από  καλλιτεχνική έκφραση , την ιστορία και τον πολιτισμό της Αμφίπολης

-Να ενισχυθεί ο Μαθητικός Τουρισμός στην Παγκοσμίως γνωστή  περιοχή της Αμφίπολης  και

-Να εκπαιδευτούν  οι μαθητές μας στη δημιουργική γραφή.

Στην επιτροπή αξιολόγησης των ποιημάτων συμμετείχαν αξιόλογοι  φιλόλογοι μας: ο κ. Ακριτίδης Ανέστης, η κα Λαϊνα Δήμητρα, η κα Καραθανάση Μαρία και η κα Γεωργιάδου Αικατερίνη που  με υπευθυνότητα, συνέπεια και αντικειμενικότητα πρότειναν   τα  εξής  αποτελέσματα :

1ο  Βραβείο:  Βουλγαρίδου Ευστρατία ( ψευδώνυμο :κβάντο ) Β΄Λυκείου, από το  ΓΕΛ ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ για το ποίημα «Εσύ τι περιμένεις ακόμα;»

2ο  Βραβείο: Γεωργίου Παναγιώτη  (ψευδώνυμο : PANOS/GEO),  Γ΄ Γυμνασίου από ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ – ΑΘΗΝΑ   για το ποίημα: «Ο φύλακας της σιωπής»

3ο  Βραβείο: Αθανασίου Γεώργιο (ψευδώνυμο: Βίκτωρ),  Γ΄Λυκείου  από το 1ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ για το ποίημα:  «Αμφιπόλεως μνήμη»

Βραβείο  του σχολείου με τις περισσότερες   συμμετοχές  ποιημάτων

Το  ΓΕΛ ΡΟΔΟΛΙΒΟΥΣ   ΣΕΡΡΩΝ

Η  Τελετή Βράβευσης   έκλεισε με την  ανάγνωση των ποιημάτων από τους βραβευθέντες μαθητές του  Πανελλήνιου Μαθητικού  Διαγωνισμού Ποίησης:  Ευστρατία Βουλγαρίδου ,Παναγιώτη Γεωργίου  και τον κ. Ανέστη Ακριτίδη, φιλόλογο και  μέλος της επιτροπής αξιολόγησης.

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ  στους διακριθέντες μαθητές:  Βουλγαρίδου Ευστρατία-  ΓΕΛ  ΛΙΜΕΝΑ ΘΑΣΟΥ, Γεωργίου Παναγιώτη – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ  ΔΟΥΚΑ – ΑΘΗΝΑ   και  Αθανασίου Γεώργιο – 1ο ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ.

Συγχαρητήρια στο Διευθυντή κ. Ναλμπάντη και τους εκπαιδευτικούς , μαθητές  του  ΓΕΛ Ροδολίβους,   στη Διευθύντρια  του ΓΕΛ Λιμένα –Θάσου, κα Κώτση και  σε όλους τους μαθητές/τριες  που συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης

Ευχαριστούμε όλους τους Διευθυντές των σχολείων ,  τους εκπαιδευτικούς που είχαν την Παιδαγωγική καθοδήγηση του Διαγωνισμού  και τους Υπευθύνους  Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους  γονείς των μαθητών  που διακρίθηκαν και παραβρέθηκαν στην εκδήλωση μας .

ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Το Διευθυντή της Δ/νσης ΔΕ Σερρών, κ. Τενεκετζή Κωνσταντίνο

Το Δήμο Αμφίπολης

Τον Αντιδήμαρχο κ. Μαριανό  Δημήτριο για όλη την υποστήριξή του

Την Πρόεδρο του Ομίλου Σερρών για την ΟΥΝΕΣΚΟ

Τα μέλη της επιτροπής αξιολόγησης κ. Ακριτίδης Ανέστης,  κα Λαϊνα Δήμητρα,  κα Καραθανάση Μαρία και  κα Γεωργιάδου Αικατερίνη.

Ευχόμαστε στους διακριθέντες μαθητές πάντα διακρίσεις και επιτυχίες στη ζωή τους  με υγεία!!!

Η  Οργανωτική Επιτροπή του 1ΟΥ Πανελλήνιου Μαθητικού  Διαγωνισμού  Λογοτεχνίας  με τίτλο: «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης».

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ 1ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ «Ποιητικός Περίπατος Αμφίπολης» ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΥΜΕ ΠΟΙΗΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Ο κ. ΤΕΝΕΚΕΤΖΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΠΟΛΗ

ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗΣ

Στ’ άρμα του ήλιου

γίνανε μνήμες,