Συμμετοχή του 2ου ΓΕΛ Σερρών στο Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018

Σας ενημερώνουμε ότι   η  Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  Σερρών – Γρ. Σχολικών δραστηριοτήτων συμμετέχει με το 2ο ΓΕΛ Σερρών,  στις δράσεις της  Εφορείας αρχαιοτήτων Σερρών που θα πραγματοποιηθούν,  στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών και την Unesco Σερρών.

Στόχος είναι : Οι μαθητές να  έχουν την ευκαιρία, μέσω εκπαιδευτικού προγράμματος, να παρατηρήσουν αρχαιότητες που ανάγονται από  τους προϊστορικούς έως τους υστεροβυζαντινούς χρόνους.

Ημερομηνία : 1η Οκτωβρίου 2018 και ώρα 11.00 πμ -13.00 μμ  και  χώρος: Μπεζεστένι Σερρών.

Ομάδα μαθητών : Τμήμα Α1

Οι δράσεις θα συνεχιστούν σε όλη  διάρκεια του σχολικού έτους με όσα  σχολεία επιθυμούν να συμμετάσχουν, στο πλαίσιο των προγραμμάτων τους.