Πρόσκληση συμμετοχής σε Τοπικό Θεματικό Δίκτυο Πολιτιστικών Θεμάτων – Φιλαναγνωσία και Δημιουργική γραφή μέσω της αγγλικής γλώσσας

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τη Σχολική Σύμβουλο Αγγλικής γλώσσας, κα Αμανατίδου Κωνσταντία, τον Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Π/θμιας Εκπαίδευσης Σερρών και  τη  Μακεδονική Ένωση Καθηγητών Αγγλικής Δημόσιας Α/θμιας και Β/βαθμιας Εκπ/σης Ν. Σερρών προτίθεται να δημιουργήσει Τοπικό θεματικό Δίκτυο Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο :

“Riding on The Wings Of Imagination to the World of Literature”

Με τα φτερά της φαντασίας ταξιδεύουμε στον κόσμο της λογοτεχνίας

Το περιεχόμενό του αφορά την αγγλόφωνη λογοτεχνία σε όλες τις μορφές της (πεζογραφία, ποίηση, θέατρο, η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και  ανάπτυξη της δημιουργικής έκφρασης).

Φορείς υποστήριξης του Δικτύου:

1. Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών και
  2. Το Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας του Α.Π.Θ.

Σκοπός του προγράμματος είναι να εξερευνήσουν οι μαθητές την Αγγλική και Αμερικάνικη κλασική και σύγχρονη Λογοτεχνία και τους δημιουργούς  της (στο πρωτότυπο αγγλικό ή στο μεταφρασμένο ελληνικό κείμενο), να ευαισθητοποιηθούν ως προς τον πολιτισμό άλλων χωρών, αναπτύσσοντας ανοχή, κατανόηση, αναγνώριση και αποδοχή του διαφορετικού, να συνειδητοποιήσουν τη δύναμη και την αξία της πολιτιστικής ποικιλίας και να αλληλεπιδράσουν με διαφορετικούς τρόπους ζωής.

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται, μπορούν  να το δηλώσουν ως τις 20 Νοεμβρίου 2017 στέλνοντας ένα απλό μήνυμα στο sofiaeft@gmail.com (δηλώνοντας σχολική μονάδα, ονοματεπώνυμο, ειδικότητα, τάξη, αριθμό μαθητών και προσωπικό email επικοινωνίας) και να το υποβάλλουν ως πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων μέχρι 27 Νοεμβρίου 2017.

Στη συνέχεια θα συγκροτηθεί τοπικό δίκτυο σχολείων (Π/θμια και Δ/θμια) ενώ για τον Ιανουάριο του 2018 προγραμματίζεται η ενημερωτική/επιμορφωτική συνάντηση με την οποία θα ξεκινήσει η λειτουργία του δικτύου.

Για την καλύτερη ενημέρωσή σας επισυνάπτεται έγγραφο με περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα και τη φιλοσοφία του

Riding on The Wings Of Imagination to the World of Literature