Έκφραση Συγχαρητηρίων ? Τελική Έκθεση Πεπραγμένων των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (ΑΥ,ΠΕ,ΠΘ)

Έκφραση Συγχαρητηρίων ? Τελική  Έκθεση Πεπραγμένων των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (ΑΥ,ΠΕ,ΠΘ)

(  Συνέχεια του με αρ. πρωτ.  Φ.22.4 / 4465/ΣΔ51/19-04-2016, εγγράφου του Γρ.  Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Ε  Σερρών)

Με τη λήξη της σχολικής  χρονιάς, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ? Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων  αποστέλλει έπαινο στο σχολείο σας (με την αλληλογραφία) για τη συμμετοχή σας  στα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων) και συγχαίρει μαθητές ? εκπαιδευτικούς, που, καταθέτοντας το προσωπικό τους μεράκι και ζήλο, συμμετείχαν στο σχεδιασμό και υλοποίηση υψηλής ποιότητας προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Πολιτιστικών Θεμάτων).

Θερμά συγχαρητήρια και  σε όλους τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων  που με οποιανδήποτε τρόπο στήριξαν και υποστήριξαν  τα προγράμματα στο σχολείο τους,  τη σχολική χρονιά 2015-16, αναβαθμίζοντας έτσι το ρόλο τους και το ρόλο του σχολείου.

Σας  υπενθυμίζουμε ότι η τελική έκθεση πεπραγμένων μπορεί να αποσταλεί μέχρι μέχρι 6 Ιουνίου  2016,με  e-mail  στη διεύθυνση: sofiaeft@gmail.com  ή σε DVD  στο Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων (1ο Γυμνάσιο Σερρών) όπου θα δίδεται και η βεβαίωση υλοποίησης του προγράμματος.

Στην τελική  έκθεση πεπραγμένων (σε μορφή word) μπορείτε να  αναφέρετε :

• Το σχολείο (με κεφαλαία γράμματα)
  • Το  θέμα του προγράμματος ( με μικρά γράμματα)
  • Η ομάδα του προγράμματος (τμήμα/Αριθμό μαθητών / καθηγητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα)
  • Οι  στόχοι του προγράμματος
  • Ο  τρόπος  προσέγγισης του θέματος ( ποιες διδακτικές μεθόδους εφαρμόσατε)
  • Το ερωτηματολόγιο που διακινήσατε ?αποτελέσματα
  • Το εκπαιδευτικό υλικό που χρησιμοποιήσατε, βιβλιογραφία
  • Οι  φορείς που συνεργαστήκατε
  • Εκπαιδευτικές επισκέψεις  που πραγματοποιήσατε στο πλαίσιο του προγράμματος , οι συνεντεύξεις από φορείς/ειδικούς.
  • Φωτογραφήσεις – δημιουργία κολάζ
  • Η συμμετοχή της ομάδας  σε διαγωνισμούς
  • Είδος παραγόμενου υλικού(αφίσα, τρίπτυχο, animation, PowerPoint,παιχνίδια ρόλων/θεατρικά, παραμύθια)
  • Αποτελέσματα ? συμπεράσματα.