Ημερίδα θεατρικής τέχνης με τίτλο: «Το θέατρο στην Εκπαίδευση- Στήνοντας μια σχολική παράσταση»

Σας ενημερώνουμε  ότι οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας, Σερρών, Ημαθίας, καθώς και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας μέσω των Γραφείων Σχολικών Δραστηριοτήτων τους, διοργανώνουν ημερίδα το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 στο Πολιτιστικό Κέντρο Μεθώνης του Δήμου Πύδνας-Κολινδρού από τις 10:00 π.μ. έως 16:00 μ.μ. για την κατάρτιση εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης σχετικά με την θεατρική τέχνη και παιδεία.

Η ημερίδα με τίτλο: «Το θέατρο στην Εκπαίδευση- Στήνοντας μια σχολική παράσταση» θα αποτελείται από τις εξής θεματικές ενότητες:

• Επιλογή έργου
  • Συγκρότηση ομάδας
  • Διανομή των ρόλων
  • Διδασκαλία των ρόλων
  • Μουσική επένδυση
  • Ενδυματολογία και επιλογές
  • Σκηνογραφία
  • Βιωματικά εργαστήρια

Εισηγητές της ημερίδας θα είναι:

• Jose Luis Navarro, καθηγητ?ης κλασικής φιλολογίας στο Universidad Complutense U.C.M Madrid- τ. Πρόεδρος της Euroclassica, με θέμα: «Το αρχαίο θέατρο στη σύγχρονη εκπαίδευση στην Ισπανία»
  • Φουρνιάδης Γεώργιος, Σκηνοθέτης-ηθοποιός, επί 45 χρόνια καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Ολύμπου,  με θέμα: «Πως γεννιέται μια μαθητική θεατρική παράσταση»
  • Μεντίζη Μαρία, Εκπαιδευτικός-Θεατρολόγος, με θέμα: «Εναλλακτικές προτάσεις για την παρουσίαση των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας-Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης- Πολιτιστικών Θεμάτων και σχολικών γιορτών»
  • Μυστακίδης Κωνσταντίνος, Ηθοποιός- Εκπαιδευτής θεατρικής Αγωγής, με θέμα: «Θέατρο στο σχολείο-Η υποκριτική τέχνη- Μέθοδος πνευματικής αφύπνισης»
  • Χατζηϊωαννίδης Κοσμάς, master of fine art- Σκηνοθέτης, με θέμα: «Θέατρο στο σχολείο-Η υποκριτική τέχνη- Μέθοδος πνευματικής αφύπνισης»
  • Ράτζος Τάσος, Σκηνοθέτης-Δάσκαλος Θεάτρου-Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Μικρού Βορρά, με θέμα: «Η Ελένη του Ευριπίδη και η διάδραση»

Στην ημερίδα θα παραβρίσκεται και ο δημοφιλής ηθοποιός Νίκος Ψαρράς.

Όσοι επιθυμούν  να συμμετάσχουν στην Ημερίδα,  μπορούν να στείλουν την αίτηση συμμετοχής τους στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων, κ. Σοφία Ευθυμιάδου, στην  ηλεκτρονική Διεύθυνση: sofiaeft@gmail.com   έως Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016

Αίτηση συμμετοχής θεατρικού σεμιναρίου