Τελική Εκδήλωση- Παρουσίαση του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: «Η Νανόχηνα της λίμνης Κερκίνης»

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση που διοργάνωσε το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών,  την Τετάρτη  22 Απριλίου  2015, στο ΔΗΠΕΘΕ Σερρών, από τις 10.30 πμ έως 13.30, στο πλαίσιο των δράσεων για τη διάδοση και διάχυση των αποτελεσμάτων των προγραμμάτων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ με τίτλο : «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» .

Συνδιοργανωτές ήταν: η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, ο Φορέας Διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης και το ΚΠΕ Κάτω Ποροΐων.

Σχολεία του Δικτύου  που συμμετείχαν στην Τελική εκδήλωση ήταν:  ΓΕΛ Ν. Ζίχνης,6Ο Γυμνάσιο Σερρών, Γυμνάσιο Κ. Ποροϊων, Γυμνάσιο Λιβαδιάς,  ΓΕΛ Ηράκλειας, 2ο ΕΠΑΛ Σερρών, ΕΠΑΛ Ηράκλειας, Μουσικό σχολείο Σερρών.

Σκοπός της Παρουσίασης ήταν:

– Η παρουσίαση των προγραμμάτων  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του  Τοπικού Θεματικού Δικτύου με  τίτλο: «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» αφενός μεταξύ των σχολείων που συμμετείχαν στο  Δίκτυο ΠΕ  και αφετέρου στους εκπαιδευτικούς των Σχολείων της Δ.Ε Σερρών.

– Η διάδοση και διάχυση των αποτελεσμάτων των προγραμμάτων του  Τοπικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με σύντομους χαιρετισμούς  από  την κα Πασχαλία Τζίνη, Προϊσταμένη των Εκπαιδευτικών θεμάτων της ΔΕ Σερρών, που τόνισε τα παιδαγωγικά οφέλη των μαθητών από τη συμμετοχή τους στις  καινοτόμες  δράσεις, τον κ. Πασχάλη Γκίρμπα,  Υπεύθυνο του ΚΠΕ Κ. Ποροϊων, την  κα Αγγελική Δημάκη, περιβαλλοντολόγος, εκπρόσωπο του Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης, και την κα Βουγιούκαλου Μανόλια, συντονίστρια του προγράμματος life για τη  Νανόχηνα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.

Όλοι οι συνεργαζόμενοι  φορείς συνεχάρησαν τις ομάδες  ΠΕ και δήλωσαν ότι το θεματικό Δίκτυο ΠΕ  ήταν μια καταπληκτική ευκαιρία να έρθουν κοντά στα παιδιά και ότι  θα συνεχίσουν  να στηρίζουν και υποστηρίζουν τις ομάδες καθηγητών και μαθητών με εκπαιδευτικό υλικό και επιμορφωτικά σεμινάρια /εργαστήρια.

Στη συνέχεια η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΕ Σερρών, κα Σοφία Ευθυμιάδου, μίλησε για το σκοπό δημιουργίας του Θεματικού Δικτύου ΠΕ με τίτλο: «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» στα σχολεία της ΔΕ Σερρών και τα πολύ σημαντικά  επιμορφωτικά σεμινάρια ΠΕ που πραγματοποιήθηκαν στους εκπαιδευτικούς του Δικτύου έτσι ώστε να ενημερωθούν για την προστασία ενός απειλούμενου είδους , της Νανόχηνας και να  εξοικειωθούν με το εκπαιδευτικό υλικό της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.

επίσης, παρουσίασε βήμα-βήμα  τις ενδιαφέρουσες κοινές δράσεις των μαθητικών ομάδων  των σχολείων που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο του θεματικού Δικτύου

Ένας άλλος τρόπος μάθησης κοντά στη λίμνη Κερκίνη που έδωσε  στο μαθητή τη δυνατότητα να αυτενεργήσει, να συνεργασθεί και να ενημερωθεί για το απειλούμενο είδος της λίμνης Κερκίνης, την Νανόχηνα  με παιδαγωγικά παιχνίδια στο πεδίο, φύλλα εργασίας/ κάρτες για την προστασία της Νανόχηνας, παρατήρηση πουλιών κατά τη φθινοπωρινή μετανάστευση, καθαρισμό της λίμνης ,ερωτηματολόγια με στόχο την ανίχνευση γνώσεων στάσεων και οικολογικής συμπεριφοράς των μαθητών.

Τέλος, με ξεχωριστό τρόπο όπως  θεατρικά  δρώμενα , παιχνίδια ρόλων , μουσική, χορό, animation,  , τραγούδια για τη Νανόχηνα , θεατρικό, κολάζ, animation κ.λπ  όλες οι περιβαλλοντικές ομάδες και με   την καθοδήγηση  των αξιόλογων  συντονιστών- εκπαιδευτικών/ Διευθυντών   τους,   παρουσίασαν τα πρόγραμμά τους και χάρισαν χαμόγελα και αισιοδοξία σε όλους τους συμμετέχοντες.

«Ήταν πολύ συγκινητικό να βλέπω πόσα είχανε μάθει τα παιδιά για τη Νανόχηνα, και πως χρησιμοποίησαν την αστείρευτη δημιουργικότητά τους για να κάνουν όλα αυτά τα μουσικο ?θεατρικά»  δήλωσε  η  κα Βουγιούκαλου, συντονίστρια του προγράμματος  για τη  Νανόχηνα της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας.

Σίγουρα όμως, η αξία της συμμετοχής και υλοποίησης αυτών των προγραμμάτων βρίσκεται στο ταξίδι μάθησης που βίωσαν οι μαθητές των ομάδων και οι  εμπειρίες που αποκόμισαν από την εφαρμογή του προγράμματός τους.

Συγχαρητήρια και πολλά  «Μπράβο» στους μαθητές των ομάδων, στους εκπαιδευτικούς-συντονιστές  των προγραμμάτων και τους Διευθυντές των σχολείων τους που στήριξαν  τα προγράμματα του Τοπικού Θεματικού Δικτύου ΠΕ με θέμα: «Η Νανόχηνα της λίμνης  Κερκίνης».

Εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο θεματικό Δίκτυο:

? ΓΕΛ Ν. Ζίχνης:

Ταρα?όπουλος Αθανάσιος ΠΕ04.01, Παγώνα  Παναγιώτα ΠΕ11

? 6o Γυ?νάσιο Σερρών:

Αρβαντά Αγγελική ΠΕ18.13

? Μουσικό Σχολείο Σερρών: Μεντίζη Μαρία ΠΕ32,

Μαρκατόπουλος Αθανάσιος ΠΕ16,

Βαβαλίδου Κυριακή ΠΕ16, Χατζηβασιλείου Θω?αή ΠΕ20

?  Γυ?νάσιο Κ. Ποροϊων:

Βίτσιου Μαρία ΠΕ03, Σπένδα  Χρυσούλα ΠΕ02

? Γυ?νάσιο Λιβαδιάς:

Τριανταφύλλου Χρήστος ΠΕ19,