Παρουσίαση πολιτιστικού προγράμματος «Μαθητικές προσεγγίσεις του χορού»

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γενικού Λυκείου Σερρών , σας προσκαλούν στην εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος πολιτιστικών θεμάτων ?   e-twinning  «Μαθητικές προσεγγίσεις του χορού» .

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα βασίζεται στην αδελφοποίηση των παρακάτω σχολείων:

?1e Private Volksschule der Republik Griechenland in N?rnberg Γερμανία

?5ο Λύκειο Σερρών , Ελλάδα

?65 Γ.Λ. Αθηνών, Ελλάδα

?IES Ingeniero de la Cierva, Ισπανία

?ZSG-Gimnazjum w Jazowsku, Πολωνία

?Z? B?l? Lhota, Δημοκρατία της Τσεχίας

Στόχος του είναι:

?Η προώθηση της επικοινωνίας των μαθητών- εταίρων σε ευρωπαϊκό επίπεδο μέσω της διαπολιτισμικής αγωγής στη θεματική του χορού

?Η καλλιέργεια των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών

?Η ανάπτυξη ικανοτήτων ενδυνάμωσης της αυτοεκτίμησης των μαθητών , όπως της περιέργειας, της φαντασίας, της ευελιξίας, της δυνατότητας προσαρμογής .

Υπεύθυνοι  του προγράμματος είναι οι καθηγητές: Λεβέντης Στέργιος, Θανασούδα Ευαγγελία και Παραπονιάρη Φωτεινή. Η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής,  Ηλιάδου Σταματία  επέβλεψε  την εκμάθηση χορών του χορευτικού τμήματος .

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015 και ώρα  11:00π.μ.  στο Γυμναστήριο του 5ου ΓΕΛ Σερρών