ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ  ΗΜΕΡΙΔΑ  ΜΕ ΘΕΜΑ:

«Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και της οικογένειας στη δημιουργία υγιούς σχολικού κλίματος» στο Γυμνάσιο και ΓΕΛ Κ. Ποροι?ων

ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ : ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΟΣΧΟΣ,  ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε  την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015 στο αμφιθέατρο του Γ/σίου και ΓΕΛ Κ. Ποροι?ων η Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα: «Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και της οικογένειας στη δημιουργία υγιούς σχολικού κλίματος», με κεντρικό εισηγητή τον κ. Γεώργιο Μόσχο, Βοηθό-Συνήγορο του Πολίτη για τα δικαιώματα του παιδιού.

Η Ημερίδα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων που υλοποιούνται στο Γυμνάσιο και το ΓΕΛ Κ. Ποροι?ων  και  συνδιοργανώθηκε από τους Δ/ντες του Γ/σίου, κ. Δημήτριο Αρδανιώτη και του ΓΕΛ Κ.Ποροι?ων, κ. Εμμανουήλ Κούκκο, την Υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Ν. Σερρών, κα Σοφία Ευθυμιάδου και τον Υπεύθυνο του ΚΠΕ Κ.Ποροι?ων, κ. Πασχάλη Γκίρμπα.

Η Ημερίδα ξεκίνησε με την πραγματοποίηση Βιωματικών Εργαστηρίων με ομάδες μαθητών του Γ/σίου και του ΓΕΛ Κ. Ποροι?ων από 1) τον κ. Γ. Μόσχο, Συνήγορο του Παιδιού, 2) την κα. Σοφία Ευθυμιάδου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Ε Σερρών

3) από τους: κ. Κρυωνά Χρήστο, Κοινωνικό Λειτουργό και την κα. Καλλισθένη Δεμερτζή, Ψυχολόγο, στελέχη του Κέντρου Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ».

Μέσα από τα βιωματικά εργαστήρια, οι μαθητές και οι μαθήτριες με ασκήσεις ενσυναίσθησης  κατανόησαν την έννοια της Ενδοσχολικής Βίας καθώς μπήκαν στο ρόλο του θύματος , του θύτη και του παρατηρητή. Ο ενθουσιασμός και η συμμετοχή των μαθητών  ήταν ευχάριστη και εντυπωσιακή.

Ο κ. Γιώργος Μόσχος έκανε διάλογο με μαθητές και μαθήτριες για τα δικαιώματα των παιδιών και επεσήμανε πώς «οι μαθητές είναι ενημερωμένοι και έχουν την ετοιμότητα, με κατάλληλες κατευθυντήριες γραμμές από τους εκπαιδευτικούς να αποδώσουν τα μέγιστα τόσο σε γνωστικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο».

Στο δεύτερο μέρος της Ημερίδας ακολούθησε η εισήγηση του κου Γεώργιου Μόσχου, ο οποίος ανέπτυξε το θέμα: «Ο ρόλος των εκπαιδευτικών και της οικογένειας στη δημιουργία υγιούς σχολικού κλίματος». Ο ομιλητής, μεταξύ άλλων τόνισε, πως «στην κρίσιμη συγκυρία που βρίσκεται η χώρα μας και καθώς το σχολείο έχει καθημερινά να αντιμετωπίσει πληθώρα προβλημάτων, εκείνο που χρειάζεται κυρίως είναι η αγαστή συνεργασία οικογένειας και εκπαιδευτικών.  Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να επιδιώκουν στη συνεργασία με τους γονείς κι αυτοί με τη σειρά τους να πάρουν το μήνυμα πως οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είναι συνοδοιπόροι και συμπαραστάτες τους στον αγώνα ανατροφής και διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους». Άλλωστε, ανέφερε, πως με αυτή την προϋπόθεση θα πραγματοποιούνται ωραίες δράσεις στα σχολεία και αυτά θα αποτελούν πλέον μια ανοιχτή πόρτα επικοινωνίας με την κοινωνία. Ακόμα σχολίασε θετικά την πραγματοποίηση τέτοιων δράσεων-προγραμμάτων από το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Σερρών.

Την Ημερίδα τίμησε με την παρουσία του και ο Δ/ντής  Δ/θμιας Εκπ/σης  Ν. Σερρών, κος Γεώργιος Μπουλάκης, ο οποίος χαιρετίζοντας την εκδήλωση εξέφρασε την ικανοποίησή του προς τους συνδιοργανωτές για την πρωτοβουλία της συγκεκριμένης Ημερίδας και καλωσόρισε με χαρά τον κ. Γεώργιο Μόσχο, Συνήγορο του Παιδιού, λέγοντας πώς ο ρόλος του είναι καθοριστικός για την προστασία και τον προσδιορισμό των δικαιωμάτων των παιδιών.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ακόμη ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Σιδηροκάστρου κ.κ. Μακάριος, ο αιδεσιμολογιότατος Πατέρας Σαμουήλ, ο Δ/ντής Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Σερρών κος Ξενοφών Παπασταμόπουλος, η Σχολική Σύμβουλος κα Κωνσταντία Αμανατίδου, ο γενικός σύμβουλος της ΑΔΕΔΥ, κος Γιάννης Μετόκης, ο  αιρετός του Ανώτερου ΠΥΣΔΕ Κεντρικής Μακεδονίας, κος Στέλιος Ρίζος, ο αιρετός ΠΥΣΔΕ, κος Βασίλειος Παπαχρήστου, εκπρόσωπος της ΕΛΜΕ Σερρών,  η Υπεύθυνη του ΣΣΝ κα Χρυσάνθη Παλάζη, οι Δ/ντές του ΓΕΛ Βυρώνειας κ. Γεώργιος Σαράφης, και του Γ/σίου  Λιβαδιάς κος Χρήστος Τριανταφύλλου, εκπαιδευτικοί του Γ/σίου και ΓΕΛ Κ.Ποροι?ων, του Γ/σίου Λιβαδιάς καθώς και γονείς μαθητών.

Το συντονισμό της εκδήλωσης είχε η φιλόλογος του ΓΕΛ Κ. Ποροι?ων, κα Μαρία Καραθανάση.