Συνάντηση των Μαθητικών Ομάδων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για συμμετοχή στο βιωματικό εργαστήριo ΠΕ στη Λίμνη Κερκίνη

Σας ενημερώνουμε ότι το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων στο πλαίσιο  των δράσεων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με  τίτλο: «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» (αρ. έγκρισης Φ22.4/582/ΣΔ02/20-01-2013) και των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης θα πραγματοποιήσει σε συνεργασία με την Ορνιθολογική Εταιρία, το Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης και το ΚΠΕ Κάτω Ποροϊων, βιωματικό εργαστήριo,  στις  νέες  μαθητικές ομάδες ΠΕ  του Τοπικού  Δικτύου, στο χώρο του  Φορέα Διαχείρισης της λίμνης Κερκίνης και στο πεδίο,  την Παρασκευή, 21-11-2014.

Ωρες: 9.30 πμ- 13.00 μμ

Στόχοι  της συνάντησης των Μαθητικών Ομάδων  ΠΕ  είναι:

• Η Γνωριμία των μαθητών με το  Εθνικό Πάρκο της Λίμνης Κερκίνης
  • Η Γνωριμία των μαθητών με το εξαιρετικά απειλούμενο είδος «Νανόχηνα»
  •  Η Παρατήρηση πουλιών κατά τη φθινοπωρινή μετανάστευση
  • Η Συμμετοχή των νέων μαθητικών ομάδων ΠΕ  σε υπαίθριες δραστηριότητες για τα απειλούμενα είδη.

Παρακαλούμε τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων που υλοποιούν σχετικό πρόγραμμα ΠΕ: 6ο Γυμνάσιο Σερρών, ΕΠΑΛ Ηράκλειας, 2ο ΕΠΑΛ Σερρών, να ενημερώσουν σχετικά το Σύλλογο Διδασκόντων και τις μαθητικές ομάδες ΠΕ του σχολείου τους.