Επιμορφωτική ημερίδα για τη Νανόχηνα και τη λίμνη Κερκίνη

Σας γνωρίζουμε ότι οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών (Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων) σε συνεργασία με την  Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, το ΚΠΕ Πορροΐων και το Φορέας Διαχείρισης της λίμνης Κερκίνης, ίδρυσαν το Τοπικό περιβαλλοντικό δίκτυο σχολείων «Νανόχηνα-Κερκίνη».

Η θεματολογία του προγράμματος που θα υλοποιήσουν τα σχολεία του Δικτύου για τη Νανόχηνα περιλαμβάνει τέσσερις βασικούς άξονες:  1. Βιοποικιλότητα, 2. Πουλιά, 3. Νανόχηνα και 4. Λίμνη Κερκίνη.

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι του προγράμματος είναι η κατανόηση της έννοιας της Βιοποικιλότητας και η αναγνώριση της σημασίας της, η εξοικείωση με τη μετανάστευση και η ανάδειξη της σημασίας διατήρησης των μεταναστευτικών οδών, η γνωριμία με τη Νανόχηνα και η ευαισθητοποίηση για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει, η ανάπτυξη κριτικής σκέψης για την αντιμετώπισή τους  και η παρότρυνση σε απλές και καθημερινές δράσεις προστασίας. Παράλληλα, το πρόγραμμα στοχεύει στην απόκτηση δεξιοτήτων ανάλυσης, αναγνώρισης και παρατήρησης πουλιών και στην ανάπτυξη της ομαδικότητας και της συνεργασίας.

Οι δράσεις του δικτύου περιλαμβάνουν:

-επιμόρφωση εκπαιδευτικών που θα αναλάβουν την υλοποίηση των σχετικών δράσεων

-υλοποίηση των δράσεων αυτών στα σχολεία

-χρήση και αξιολόγηση του Υποστηρικτικού Υλικού που δημιούργησε η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία

Η πρώτη δράση του Δικτύου είναι η επιμορφωτική ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 09:30 πμ στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πορροΐων.

Παρακαλούνται όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο Δίκτυο και να παρακολουθήσουν την εισαγωγική του επιμόρφωση, να το δηλώσουν ως τις 7 Δεκεμβρίου

Πρόγραμμα Ημερίδας:

9:45-10:00 Προσέλευση
10.00-10:15 Καλωσόρισμα-Χαιρετισμοί
10:15-10:30 Παρουσίαση των δράσεων του ΚΠΕ Πορροΐων, Παιδαγωγική Ομάδα ΚΠΕ Πορροΐων
10:30-10:50 «Καινούργια» εργαλεία στην περιβαλλοντική εκπαίδευση: προβλήματα και προϋποθέσεις, Πούλιος Ιωάννης, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. Σερρών
10:50-11:10 Τα Δίκτυα σχολείων και η χρησιμότητά τους, Ευθυμιάδου Σοφία, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Ε. Σερρών
11:10-12:10 Η λίμνη Κερκίνη, βιωματικές δράσεις. Δημάκη Αγγελική, Φορέας Διαχείρισης Λίμνης Κερκίνης
12:10-12:30 Διάλειμμα
12:30-12:50 Παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού «Ταξιδεύοντας με τη Νανόχηνα στους ελληνικούς υγρότοπους»,Πανώριου Ευγενία, Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
12:50 – 15:00: Η Νανόχηνα στην Κερκίνη, Βιωματικές δράσεις Πανώριου Ευγενία και Τρίγκου Ρούλα, Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία
15:00-16:00 Γεύμα
16:00-17:30 Βιωματικές δράσεις στη λίμνη Κερκίνη,  Παιδαγωγική Ομάδα ΚΠΕ Πορροΐων
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί υποστηρικτικό υλικό και βεβαιώσεις συμμετοχής.

Δήλωση συμμετοχής στην ημερίδα για τη Νανόχηνα