Πρόσκληση συμμετοχής εκπαιδευτικών στο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με τίτλο: «Εγώ-Εσύ-Εμείς»

Σας ενημερώνουμε ότι το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών  προτίθεται να πραγματοποιήσει 2ήμερο σεμινάριο Αγωγής Υγείας  για τους εκπαιδευτικούς  της  Δ.Ε Σερρών,  στο πλαίσιο  του Ευρωπαϊκού προγράμματος  «meyouus» που αφορά την εκπαίδευση των νέων της Ευρώπης στη συνύπαρξη , καλλιεργώντας το σεβασμό στα ανθρώπινα δικαιώματα, στη διαφορετικότητα και την πολυπολιτισμικότητα .

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί  στην αίθουσα εκδηλώσεων  του  1ου Γυμνασίου  Σερρών  στις  6 και 7 Νοεμβρίου 2019   ( 12.30 μμ – 16.30 μμ ).

Στόχος του σεμιναρίου είναι η γνωριμία  και εξοικείωση με το  εκπαιδευτικό υλικό του προγράμματος  που μπορεί να εφαρμοστεί στο πλαίσιο των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας /Σχολικών Δραστηριοτήτων,  στη θεματική εβδομάδα  και ως project ,  τη φετινή σχολική χρονιά .

ΘΕΜΑΤΙΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ

Α) Ανθρώπινα Δικαιώματα

Β) Πολυπολιτισμικότητα

Γ) Ταυτότητα/ Ενεργός Πολίτης

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί παράλληλα σε Βουλγαρία, Πορτογαλία,  Ισπανία, Πολωνία και Ρουμανία

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συμμετέχουν στο παραπάνω σεμινάριο  μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή  στο e-mail: sofiaeft@gmail.com  μέχρι  την Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2019.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ