ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ – ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΦΤΑΝΤΖΗΣ

Το 2018 θεσπίστηκε ως Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Στο πλαίσιο των εορτασμών για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς και με αφορμή την επέτειο 20 χρόνων από τον θάνατο του, το 5ο Γυμνάσιο Σερρών τιμά το έργο και την προσωπικότητα του Γιώργου Καφταντζή, που αποτελούν σημαντικό μέρος της πολιτιστικής κληρονομιάς των Σερρών.

Το Video παρουσιάζει μια αναδρομή στη ζωή και το έργο του μεγάλου Σερραίου Λογοτέχνη και Ιστορικού, αποτέλεσμα μαθητικής έρευνας που υλοποιήθηκε στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2017-2018 με την στήριξη του διευθυντή κ. Χαράλαμπου Σαρηβασιλείου, την καθοδήγηση των εκπαιδευτών Κατερίνας Κλούρα και Δήμητρας Λαΐνα και πυξίδα την αγάπη τους για την τοπική Ιστορία.