Πρόγραμμα βιωματικών παρεμβάσεων στα σχολεία της Δ.Ε Σερρών με θέμα: « Ασφάλεια στο διαδίκτυο ? ηλεκτρονικός εκφοβισμός»

Σας   γνωρίζουμε ότι  το  Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης  Δ.Ε   Σερρών, στο πλαίσιο  της  Αγωγής Υγείας  και με αφορμή την ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού θα πραγματοποιήσει  σειρά βιωματικών  παρεμβάσεων ( από 29 -2-2016 έως και 18-03-2016  ) με θέμα : « Ασφάλεια στο διαδίκτυο ? ηλεκτρονικός εκφοβισμός»  σε μαθητές των σχολικών μονάδων της Δ.Ε Σερρών (κατά προτεραιότητα σχολεία που εφαρμόζουν προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων).

Το πρόγραμμα βιωματικών παρεμβάσεων  θα πραγματοποιηθεί  σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ» .

Στόχος είναι  η  ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που άπτονται της ασφάλειας στο διαδίκτυο και του σχολικού εκφοβισμού .

Παρακαλούμε τους Διευθυντές Σχολικών Μονάδων που επιθυμούν να πραγματοποιηθεί η ενημέρωση στο σχολείο τους να δηλώσουν συμμετοχή στο email: sofiaeft@gmail.com