Συνάντηση των Μαθητικών Ομάδων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» για συμμετοχή στο βιωματικό εργαστήρι ΠΕ

Σας ενημερώνουμε ότι το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων στο πλαίσιο της Περιβαλλοντικής Εβδομάδας και των δράσεων του Τοπικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με  τίτλο: «Νανόχηνα της Λίμνης Κερκίνης» (αρ. έγκρισης Φ22.4/582/ΣΔ02/20-01-2013) θα πραγματοποιήσει σε συνεργασία με το ΚΠΕ Κάτω Ποροϊων και το Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης Κερκίνης, βιωματικό εργαστήρι  ΠΕ,  στις  μαθητικές ομάδες ΠΕ του  Δικτύου, στη Λίμνη Κερκίνη  (Κορυφούδι ), την Τρίτη, 14-10-2014.

Ωρες: 9.30 πμ- 13.00 μμ

Στόχοι  της συνάντησης του Δικτύου ΠΕ  είναι:

• Η Γνωριμία των μαθητών με την Ορνιθοπανίδα του Εθνικού Πάρκου της Λίμνης Κερκίνης
  •  Η Παρατήρηση πουλιών κατά τη φθινοπωρινή μετανάστευση
  • Η Συμμετοχή των μαθητών σε υπαίθριες δραστηριότητες για τα απειλούμενα είδη.

Παρακαλούμε τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων του θεματικού Δικτύου: ΓΕΛ Ηράκλειας, Μουσικού Σχολείου Σερρών, Γυμνασίου Λιβαδιάς, Γυμνασίου Κάτω ΠοροΪων, να ενημερώσουν σχετικά το Σύλλογο Διδασκόντων και τις μαθητικές ομάδες ΠΕ του σχολείου τους.