Βιωματικό εργαστήριο Αγωγής Υγείας με θέμα τη «Διαμεσολάβηση» για τους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο σχολείο τους

Η Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών – Γρ. Σχολικών δραστηριοτήτων   θα  πραγματοποιήσει, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας, βιωματικό εργαστήριο-εποπτική συνάντηση  για τους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν  το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τη «Διαμεσολάβηση».

Σκοπός του σεμιναρίου είναι : η  ενίσχυση – εκπαίδευση των εκπαιδευτικών στην εφαρμογή του προγράμματος  στη διαμεσολάβηση συνομηλίκων  για την επίλυση συγκρούσεων,  που στόχο έχει την πρόληψη της επιθετικότητας,  του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο.

Ημερομηνία διεξαγωγής του βιωματικού εργαστηρίου : 13 Νοεμβρίου 2018 και ώρα: 18.00μμ έως 20.00μμ

Χώρος  διεξαγωγής του βιωματικού εργαστηρίου: Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ».

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων προτίθεται να ενθαρρύνει τη συμμετοχή και άλλων σχολικών μονάδων στην εφαρμογή του προγράμματος της «Διαμεσολάβησης».

Όσοι Διευθυντές και εκπαιδευτικοί επιθυμούν να υλοποιηθεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα στο σχολείο τους μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή  τους στο e-mail: sofiaeft@gmail.com , μέχρι 12-11-2018.

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΏΝ

ΣΕΡΡΕΣ ,    13-11-2018

ΧΩΡΟΣ : ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΕΡΡΩΝ «ΟΑΣΙΣ»