Πρόγραμμα Βιωματικών Παρεμβάσεων στα σχολεία της Δ.Ε Σερρών με θέμα: «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»

Σας γνωρίζουμε ότι το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ.Ε Σερρών, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας, με αφορμή την ημέρα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο ( 07-02-2017) και σε συνεργασία με τον Σχολικό Σύμβουλο της Πληροφορικής της Δ.Ε. Σερρών και το Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ», θα πραγματοποιήσει σειρά βιωματικών παρεμβάσεων με θέμα: « Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» σε μαθητές των σχολικών μονάδων της Δ.Ε. Σερρών.

Οι βιωματικές παρεμβάσεις για την ασφάλεια στο διαδίκτυο θα πραγματοποιηθούν από 07-02-2017 έως και 17-02-2017 με την υποστήριξη του «Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου» με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που άπτονται της ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Εμψυχωτές των βιωματικών παρεμβάσεων θα είναι οι πρεσβευτές του«Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου» στη Σέρρες:

1. Σοφία Ευθυμιάδου-Τουλή, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε Σερρών.
2. Γρένδη Κωνσταντίνα, ψυχολόγος, Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ».
3. Καραγκιόζη Φανή, ψυχοπαιδαγωγός του Κέντρου Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ».
4. Κρυωνάς Χρήστος, κοινωνικός λειτουργός του Κέντρου Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ».

Παρακαλούμε τους Διευθυντές Σχολικών Μονάδων που επιθυμούν να πραγματοποιηθούν οι βιωματικές παρεμβάσεις στο σχολείο τους να δηλώσουν συμμετοχή το συντομότερο δυνατόν
στο e-mail: sofiaeft@gmail.com