Βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα : «Στηρίζομαι στα πόδια μου» (ημερομηνίες και ονόματα)

Η Διεύθυνση  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών – Γρ. Σχολικών δραστηριοτήτων   θα  πραγματοποιήσει, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας, βιωματικό σεμινάριο  για τους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν  το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα:«Στηρίζομαι στα πόδια μου».

Σκοπός του σεμιναρίου είναι: η  επιμόρφωση ? εκπαίδευση των εκπαιδευτικών στη βιωματική μάθηση και η πρόληψη από τις εξαρτήσεις και τις συμπεριφορές εξάρτησης, με απώτερο  στόχο να βοηθηθούν οι μαθητές, μέσα από το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, να αναλάβουν την ευθύνη της υγείας τους και της ζωής τους ,να αναπτύξουν ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες ώστε να αποφασίζουν συνειδητά και υπεύθυνα για το θέμα της χρήσης ουσιών.

Η θεματολογία που θα αναπτυχθεί αφορά:

Α) την κατανόηση των επιρροών

Β) τη λήψη αποφάσεων

Γ) τη δημιουργία ισχυρής προσωπικότητας με αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση

Δ) τη δυνατότητα να μπορώ να λέω «όχι»

Ημερομηνία διεξαγωγής του βιωματικού σεμιναρίου: 13 και 14-12-2016, ώρα: 12.00μμ έως 15.00μμ

Χώρος  διεξαγωγής του βιωματικού σεμιναρίου: Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ»

Παρακαλούμε τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων να  διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που υλοποιούν  το πρόγραμμα  «Στηρίζομαι στα πόδια» προκειμένου να συμμετάσχουν στο παραπάνω σεμινάριο.

ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Θέμα: «Στηρίζομαι στα πόδια μου»

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΏΝ

ΣΕΡΡΕΣ ,    13-12-2016 και 14-12-2016