Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) για το σχολικό έτος 2016-17

Σας διαβιβάζουμε το με αρ. πρωτ. 200064/Δ2/23/11/2016, έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας που αφορά   τις εκπαιδευτικές επισκέψεις στα ΚΠΕ της χώρας και σας ενημερώνουμε ότι :

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά για τις εκπαιδευτικές επισκέψεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ), μπορούν να υποβάλουν αίτηση (Συν) οι εκπαιδευτικοί που υλοποιούν εγκεκριμένα προγράμματα ΠΕ στο σχολείο τους. Η αίτηση υποβάλλεται από το/τη Συντονιστή/στρια του κάθε Προγράμματος, στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων έως 02/12/2016

Κάθε σχολείο για κάθε πρόγραμμα που εκπονεί, έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση επίσκεψης σε δύο ΚΠΕ (μία (1) επίσκεψη σε ΚΠΕ εντός της εμβέλειας  και μία (1) επίσκεψη σε ΚΠΕ εκτός εμβέλειας).  Οι εμβέλειες παραμένουν οι ίδιες (βλ. έγγραφο 154927/Γ7/7-12-2010).

Οι επισκέψεις των σχολικών ομάδων  μπορούν να πραγματοποιηθούν  μέχρι 15 ημέρες πριν τη λήξη των μαθημάτων.

Στις επισκέψεις των σχολικών ομάδων , θα λαμβάνουν μέρος οι μαθητές, των οποίων τα ονόματα αναγράφονται στην αίτηση του προγράμματος ΠΕ, και ως ελάχιστος αριθμός, το 70% του συνόλου των συμμετεχόντων μαθητών.

Αίτηση Σχολικής Ομάδας για συμμετοχή σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα ΚΠΕ για το σχολικό έτος 2016-17

«Εκπαιδευτικές επισκέψεις και επιμορφωτικές δράσεις στα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2016-17»