Επιμορφωτικό σεμινάριο Αντισεισμικής Προστασίας Σχολικών Μονάδων

Σας ενημερώνουμε ότι η  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης Σερρών δια της Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων,  θα πραγματοποιήσει στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας,  Επιμορφωτικό σεμινάριο  με θέμα: «Αντισεισμική Προστασία Σχολικών Μονάδων», σε συνεργασία με τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.), την Τρίτη 19 Ιανουαρίου και ώρα 09.00 π.μ έως και 12.00μ.μ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Σερρών.

Το σεμινάριο θα παρακολουθήσουν όλοι οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων της Δ.Ε Σερρών και ένας (1) εκπαιδευτικός από κάθε σχολική μονάδα  που έχει ορισθεί υπεύθυνος  για τον αντισεισμικό σχεδιασμό του σχολείου τους.

Παρακαλούμε τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων να δηλώσουν  συμμετοχή ηλεκτρονικά,  στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Δ.Ε Σερρών, κ. Σοφία Ευθυμιάδου, στο e-mail : sofiaeft@gmail.com

ΣΥΝ. ΕΓΚΡΙΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΔΔΕ ΣΕΡΡΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ :

09:00 ? 09:15

Προσέλευση ? Χαιρετισμοί

09:15 ? 10:00

Μέτρα Προστασίας σε περίπτωση σεισμού

Αναστασία Ιωακειμίδου, Τοπογράφος Μηχανικός MSc Ο.Α.Σ.Π.

10:00? 10:45Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες

(Σύνταξη Σχεδίων Έκτακτης Ανάγκης ? Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας στο 1ο Γυμνάσιο Σερρών)

Δρ Κούρου Ασημίνα, Γεωλόγος, Προϊστ. Τμήματος Εκπαίδευσης ? Ενημέρωσης Ο.Α.Σ.Π.

10:45? 11:15

Συμπεριφορά Κτιριακών Κατασκευών σε Σεισμική Δράση

Μπάκας Κωνσταντίνος, Πολιτικός Μηχανικός Ο.Α.Σ.Π.

11:15 ? 12:00

Ερωτήσεις – Συζήτηση