ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ – ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2014-2015

Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ. 10739/09-11-2015 , εγγράφου της Διεύθυνσης ΔΕ Σερρών ? Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων σχετικά με το σχεδιασμό και υλοποίηση των προγραμμάτων, σας αποστέλλουμε:

1.Σχέδιο Υποβολής Προγράμματος για τις σχολικές δραστηριότητες της  Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών θεμάτων και

1. Ενδεικτικά θέματα Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Σας υπενθυμίζουμε ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά 2015-16 συνιστάται να δοθεί προτεραιότητα, (Υ.Α 178852/ΓΔ4/06-11-2015), σε θέματα μετανάστευσης, προσφυγιάς , ασύλου και Ενεργού Πολίτη.

Παράλληλα σας ενημερώνουμε ότι θα συμμετέχει το Γρ. Σχολικών Δραστηριοτήτων με ομάδες μαθητών στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας, σε Περιφερειακό και Διεθνές Δίκτυο για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Τέλος, να ορίσετε ένα καθηγητή, υπεύθυνο του σχολείου σας για θέματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, είτε στο σχολείο σας υλοποιηθούν προγράμματα, είτε όχι και να το  κάνετε γνωστό στην Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων, κ. Σοφία Ευθυμιάδου, στην ηλεκτρονική Διεύθυνση: sofiaeft@gmail.com