Σχεδιασμός και διαδικασία υποβολής προγραμμάτων (Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης , Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Σταδιοδρομίας) για το σχολικό έτος 2014-2015

Σε ειδική παιδαγωγική συνεδρίαση του συλλόγου διδασκόντων  για τη διαδικασία ανάπτυξης  προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων στο σχολείο, παρακαλούμε τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, να ενημερώσουν το σύλλογο διδασκόντων για τις εγκυκλίους σχετικές με την υλοποίηση  Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Αγωγής, Πολιτιστικών Θεμάτων, Αγωγής Σταδιοδρομίας )  Γ2 /4867/28-8-92 και  178852/ΓΔ4/06-11-2015.

Για τη σχολική χρονιά 2015-16

1. Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση υλοποιούνται μετά το πέρας των μαθημάτων.
  2. Για κάθε πρόγραμμα διατίθεται εβδομαδιαίως ένα δίωρο, το οποίο ορίζεται συγκεκριμένα και αναγράφεται στο πρακτικό του Συλλόγου διδασκόντων του σχολείου, που εγκρίνει το πρόγραμμα. Το πρακτικό αυτό συνοδεύει το «Σχέδιο υποβολής προγράμματος» ( ΣΥΝ. έντυπα).
  3. Για κάθε πρόγραμμα δικαιολογούνται μέχρι δύο ώρες συμπλήρωσης ωραρίου. Η συμπλήρωση αφορά τον/την εκπαιδευτικό που αναλαμβάνει πρόγραμμα ( συντονιστής του προγράμματος) ή εναλλακτικά δύο εκπαιδευτικούς του προγράμματος (1+1 ώρα για συμπλήρωση)εφόσον το επιτρέπει το ωρολόγιο πρόγραμμα και το δυναμικό του σχολείου.
  4. Κάθε εκπαιδευτικός της Δ/θμιας Εκπ/σης μπορεί να υλοποιεί έως δύο (2) προγράμματα, εκ των οποίων το ένα ως αναλαμβάνων. Κάθε πρόγραμμα μπορεί να υποστηρίζεται από ομάδα 1-3 εκπαιδευτικών, συμπεριλαμβανομένου του αναλαμβάνοντος.
  5. Για το σχολικό έτος 2015-16 και για τη Δ/νση ΔΕ Σερρών δε δικαιούνται συμπλήρωση ωραρίου οι εξής ειδικότητες ΠΕ06,ΠΕ07,ΠΕ08,ΠΕ16,ΠΕ19, ΠΕ20,ΠΕ32 και ΠΕ18.41.
  1. Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει μέχρι και σε δύο (2) προγράμματα.

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων έκαστης σχολικής μονάδας, ο Διευθυντής  ενημερώνει εγγράφως την αντίστοιχη Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων για την ολοκλήρωση ή μη των προγραμμάτων του σχολείου σύμφωνα με το Σχέδιο Υποβολής Προγράμματος που είχε υποβληθεί στην αρχή του σχολικού έτους και θα χορηγείται  από το Δ/ντή της Δ.Ε και την Υπεύθυνη  βεβαίωση συμμετοχής .

Τα σχέδια Υποβολής των προγραμμάτων πρέπει να υποβληθούν μέχρι  την Παρασκευή, 20  Νοεμβρίου  2015,  στο αντίστοιχο γραφείο  Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης  Σερρών.

Πληροφορίες :

1.  Σχολικές Δραστηριότητες (Αγωγή Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών Θεμάτων)  της Δ.Ε   Σερρών Σοφία Ευθυμιάδου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ( 1ο ΓΥΜΝ. ΣΕΡΡΩΝ) Τηλ. 2321052899  /  6974757894                                                                   e-mail :sofiaeft@gmail.com

1. Αγωγή Σταδιοδρομίας : Δομουχτσή Φωτεινή ?Δινάκη Βασιλική, Υψηλάντου 4 Τηλ. 2321354507  e-mail: mail@kesyp.ser.sch.gr

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ 2015-2016